Нам 100 років

                                                             …Минуле, сучасне і майбутнє

                                                            в моїй душі єдині назавжди.

                                                                                          В.Сосюра

Нова Чортория – мальовничий куточок Полісся з чарівними краєвидами села і розкішного парку, де гармонійно переплелися і доповнюють її красу давні історичні пам`ятки. Саме тут розташувався Новочорторийський технолого-економічний фаховий коледж, який радо зустрів свій поважний столітній ювілей.

100 років  – це, безумовно, значна подія в освітянському житті  навчального закладу, який за свою багату історію досяг вагомих успіхів у справі підготовки та виховання висококваліфікованих фахівців для аграрної галузі, використанні інноваційних освітніх технологій, реформуванні змісту освіти.

Ювілей – це не просто дата, а славна історія, добрі, поколіннями створені і підтримувані сьогоднішніми студентами традиції. Це новий крок, можливість підсумувати досягнення та побудувати плани на майбутнє.

Історія Новочорторийського технолого-економічного фахового коледжу розпочалася восени 1920 року. У Новій Чорториї ухвалою Народного Комісара Освіти УРСР було відкрито Волинський агрономічний технікум імені Раковського з трирічним строком навчання.

Технікум розташувався в маєтку родини Оржевських. Княгиня Оржевська Наталія Іванівна сама передала палац під  навчальний заклад, де почала викладати німецьку мову.

Навчальний процес розпочався 1 жовтня 1920 року з контингентом 35 студентів, а в 1924 році вже навчалось 96 чоловік. Технікум готував фахівців вузького профілю – агрономів по хмелеводству та льонарству.  В учбовому корпусі було розміщено три аудиторії з навчальними кабінетами по спеціальних предметах, гуртожиток для студентів, їдальня, клуб, бібліотека, читальня, канцелярія.

Останній загін агрономів випущено в 1929 році. В тому ж році за Постановою № 341/454 Ради Народних Комісарів Української Радянської Соціалістичної Республіки від 10.09 Волинський агротехнікум переведено в Житомир, де він злився з Житомирським землевпорядним технікумом, і був реорганізований у 1930 році в Житомирський сільськогосподарський інститут.

Після переведення агротехнікуму в Житомир в Новій Чорториї відкрилася зоотехнічна профшкола, яка була перейменована в Новочорторийський технікум з двома відділами: зоотехнія і молочарство. На молочарському відділі відбувся тільки один випуск, а потім його було закрито. В 1936 році при технікумі відкривається ветеринарне відділення, яке функціонує й досі.

До Великої Вітчизняної війни в технікумі відбулося 16 випусків і підготовлено 806 спеціалістів сільського господарства.

За період існування технікуму до Великої Вітчизняної війни в різні строки працювали 60 викладачів, в тому числі 9 директорів технікуму, з яких особливо відзначився ініціативою та енергією Кривой О.Л.. Під його керівництвом розширено актовий зал, надбудовано третій поверх,  збудовано одноповерховий гуртожиток на 60 місць, столярну майстерню та продуктовий магазин.

       10 липня 1941 року територія села була окупована німецько-фашистськими загарбниками. Технікум припинив свою роботу,  а з 1 вересня 1944 року навчання  було відновлено. З цього періоду починається активне відновлення і розбудова навчального закладу.

В складі перших учнів переважна більшість належала дівчатам – це була молодь, яка три роки була відірвана від навчання в зв’язку з тимчасовою окупацією нашої території.

Колектив енергійно взявся за відбудову технікуму і в досить короткий строк залікував заподіяні війною рани.

У повоєнний період навчальний заклад очолювали: Арошевич Євген Антонвич (1945-1946), Яценко Федір Корнійович (1946-1962),  Король Віталій Іванович (1962-1969), Матюха Микола Степанович (1969-1974), Ярошенко Ігор Михайлович (1974-1975), Пастушенко Євгеній Миколайович (1976-1980), Карпенко Анатолій Васильович (1980-2001). Кожен із них доклав чимало зусиль  для становлення і розвитку навчального закладу.

Особливо слід відмітити наполегливу працю  по  відновленню роботи технікуму та створенню його матеріально-технічної бази в складних умовах післявоєнного часу   директора Яценка Ф.К., який  незмінно і невтомно 16 років очолював колектив технікуму та завідувача учбовою частиною Колесника Д.Т., який пропрацював в технікумі понад 30 років.

Із зростанням контингенту та потреб с/г спеціалістів технікум переходить на додатковий набір груп. В 1957 році було організовано роботу заочного відділу навчання по спеціальностях «Ветеринарія» та «Зоотехнія».

Для підготовки спеціалістів в технікумі було створено відповідну навчально-виховну та матеріальну базу.

Для проведення лабораторно-практичних занять з ветеринарних предметів створена ветеринарна клініка, при якій працює стаціонар, діють 15 оснащених учбових кабінетів та лабораторій.

В 1972 році на базі Новочорторийського зооветтехнікуму, колгоспу ім. Мічуріна і колгоспу ім. Ілліча створено Новочорторийський радгосп-технікум, який сформувався з двох частин – учбової і виробничої.

 Високих показників добивається виробнича частина, де студенти у спільній праці з робітниками навчаються здобувати практичні навики, оволодівають секретами сільськогосподарської майстерності.

Головне завдання в підготовці молодших спеціалістів колектив радгоспу-технікуму вбачав у поліпшенні якості навчання з урахуванням сучасних технологій виробництва, досягнень науки і техніки.

80-ті роки – час оновлення та розбудови технікуму. В 1975 році було завершено проектно-конструкторську документацію будівництва нового учбового комплексу і в 1977 році розпочато будівництво нового учбового комплексу.

В 1985 році до Новочорторийського радгоспу-технікуму  приєднано Турчинівський  сільськогосподарський технікум, з якого утворилося агрономічне відділення.

В цьому ж році  завершено будівництво нового навчального корпусу, комфортабельного гуртожитку, їдальні, розпочалася газифікація учбового комплексу. До послуг студентів світлі, затишні аудиторії, бібліотека, сучасний спортивний комплекс, актова зала.

Виховна робота в цей період була надзвичайно багатою, жанровою і тематичною. Надовго залишились у пам’яті випускників традиційні свята, студентські постановки та вечори відпочинку під звуки духового оркестру.

В 1997 році до Новочорторийського технікуму  приєднано Рогачів–Волинський зоотехнічний технікум як філію, де проводилась підготовка фахівців за спеціальністю «Зоотехнія».

В 1998 році радгосп-технікум перейменовано у Новочорторийський державний аграрний технікум з трьома відділеннями: агрономічним, ветеринарним та технологічним.

 В 1999 році технікум розпочинає підготовку фахівців за спеціальністю «Бухгалтерський облік», а з 2004 року – за спеціальністю «Фінанси і кредит».

В 2008 році відбувся розподіл навчального закладу на Новочорторийський державний аграрний технікум та ДП «Новочорторийське».

В 2014 році Рогачів–Волинську філію було ліквідовано, а на її базі створене технологічне відділення, на якому проводиться підготовка фахівців за спеціальністю «Виробництво і переробка продукції тваринництва».

В усі часи навчальний процес забезпечували висококваліфіковані викладачі, неординарні особистості зі своїм інтелектуальним потенціалом, організаторськими і педагогічними здібностями. І сьогодні всім, хто творив історію коледжу ми складаємо свою щиру вдячність.

      Зорепадом проносяться наші роки, летять, аби ніколи не повернутися. Та в пам’яті живуть і не тьмяніють сторінки 100-річної давнини. За свою багаторічну історію,  підготувавши понад 10 тисяч спеціалістів в галузі сільського господарства, коледж довів, що здатний іти вперед навіть у найскладніші часи, готовий вирішувати найважчі завдання, не зупинятися на досягнутому, прямувати до нових вершин.

     За цими швидкоплинними літами криється нелегкий шлях утвердження своїх принципів, пошуків і звершень, зростання та примноження здобутків у підготовці кадрів для рідної України.

       За час існування заклад  освіти підготував близько  13 тис. фахівців ветеринарної медицини, агрономів, технологів, фінансистів. У коледжі виховано не одне покоління фахівців, які зробили чималий внесок у розвиток аграрної галузі, збагачували його славу і честь, створювали традиції та закладали фундамент на майбутнє.

        Нашою гордістю є випускники, особливо ті, яким вдалося зробити вагомий внесок у  життя українського суспільства, які очолюють відомі заклади освіти, є керівниками господарств, працюють в органах  управління на  високих державних посадах, є відомими науковцями та педагогами: Хомич Володимир Тимофійович, доктор ветеринарних наук, професор НУБІП, Заслужений працівник ветеринарної медицини України, академік АН ВО України; Мазуркевич Анатолій Йосипович, доктор ветеринарних наук, професор, академік НААН України, Заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії наук вищої освіти України;  Білоус Микола Васильович, заступник директора Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, начальник управління державного контролю.; Ревунець Анатолій Степанович, кандидат ветеринарних наук,  декан факультету ветеринарної медицини Поліського національного університету; Кондратюк Василь Олександрович, заступник директора з навчальної роботи ВСП «Компаніївський фаховий коледж ветеринарної медицини Білоцерківського НАУ; Цицюра Ярослав Григорович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент,  заступник проректора з наукової роботи, завідувач науково-дослідної частини Вінницького НАУ та багато інших.

Багато випускників повернулися до коледжу працювати викладачами, стали наставниками студентської молоді.Серед них Павлючик Л.М.,Сорока І.І., Остапчук І.Г., Омельчук Н.О., Осадчук Ю.В., Пастушенко О.Є., Юрчук Л.Ю., Батюх В.М., Мулявка Г.М., Баліцький В.О., Савчук Н.І., Матюха В.В., Мокрицька Т.І., Вітюк С.М., Пархомчук О.В., Осадчук О.А., Бистрицький О.О., Остапчук Т.І., Гресько О.М.

     Йшов час, змінювалося життя, зміни входили і в кадровий склад, з’являлися і впроваджувалися в навчальний процес нові технології навчання, зміцнювалася навчально-матеріальна база, накопичувався досвід, примножувалися традиції , але завжди діяльність викладачів коледжу була спрямована на забезпечення якісної освіти.

Проходять роки, змінюються покоління студентів і викладачів технікуму, але незмінним залишається високий творчий потенціал колективу, прагнення примножити добрі традиції, гордість за свій навчальний заклад, за наших випускників.

        З 2002 року Новочорторийський технолого-економічний коледж очолює Володимир Миколайович Вержаківський, спеціаліст вищої категорії, вмілий організатор, енергійний, цілеспрямований, компетентний керівник, який вміє приймати важливі й непрості рішення. Йому притаманні принциповість та твердість характеру, але разом із тим чуйність, справедливість та демократичність.

       Сьогодні коледж – це стабільно висока якість освіти і затребуваність випускників на ринку праці.

    Згуртувавши колектив навчального закладу на виконання його місії – здійснення вагомого вкладу в суспільний розвиток через генерування нових знань та підготовку висококваліфікованих, конкурентних фахівців та креативних особистостей, Володимир Миколайович створює атмосферу відкритості і довіри, яка спонукає викладачів і студентів працювати творчо та наполегливо, зміцнюючи імідж коледжу.  Наділений від природи талантом організатора, заряджений активною енергією та позитивом, весь час в русі і творчому пошуку, Володимир Миколайович Вержаківський живе своєю роботою. Саме його доброзичливість, мудрість керівника, готовність прийти кожному на допомогу не тільки словом, а й ділом спонукає колектив технікуму на нові звершення.

        Коледж динамічно розвивається і вдосконалюється, впроваджуючи в освітню діяльність новітні технології, щоб відповідати постійно зростаючим стандартам освіти. На сьогоднішній день  фахову освіту здобувають близько 400 майбутніх спеціалістів за спеціальностями: «Агрономія», «Облік і оподаткування»,  «Ветеринарна медицина», «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», «Фінанси, банківська справа і страхування».    

      Матеріально-технічна база коледжу представлена двома навчальними корпусами, в яких розміщуються 48 кабінетів і лабораторій, які забезпечують виконання навчальних планів і програм, 4 комп’ютерні  класи з виходом до мережі інтернет, сучасна бібліотека, читальний зал, актова зала на 450 місць, спортивний комплекс.  Для практичної підготовки є навчально-дослідне поле, навчально-виробнича клініка ветеринарної медицини, навчальний стаціонар, теплиця, навчально-виробнича майстерня, навчальна бухгалтерія.  

      Навчальна база постійно розширюється і покращується сучасним обладнанням для якісного проведення теоретичних і практичних занять. Щорічно виділяються кошти на нову оргтехніку, навчальне обладнання, комп’ютери. Створено анатомічний музей та музей історії технікуму.

     Проведено поточні та капітальні ремонти навчальних корпусів, навчальних аудиторій, кабінетів та лабораторій, гуртожитку, ідальні. Встановлено енергозберігаючі вікна, зроблено реконструкцію опалювальної системи та котелень. Створюються належні умови для проживання студентів, організовано роботу їдальні та буфету. Харчування для студентів здешевлене за рахунок вирощування своєї рослинної та тваринної продукції.

     Сьогодні вся організаційна, навчальна і виховна робота колективу технікуму спрямована на формування нової генерації фахівців, здатних до самостійної роботи. 

      Активно впроваджуються інноваційні технології навчання з використанням сучасних комп’ютерних технологій , вдосконалюються форми і методи навчальної роботи, створюються навчальні посібники, електронні підручники, навчальні відеофільми, мультимедійні презентації, навчальні і контролюючі програми. Викладачі коледжу беруть участь в регіональних, Всеукраїнських, міжнародних науково-практичних конференціях, семінарах, майстер-класах, фахових конкурсах, обласних методичних об’єднаннях, проводять активну публіцистичну роботу.

Плідно працюють, передаючи свої знання і багатий життєвий досвід студентам, ветерани педагогічної  праці: Данкевич Л.М., Сінчук О.П., Швалюк В.Л., Каленюк А.М., Слободянюк Т.М., Сорока Л.А., Літвінов А.Г.

   Однією із важливих форм організації навчального процесу є практична підготовка, від якості якої залежить конкурентноздатність випускників коледжу на ринку праці. Базами для практичного навчання студентів є кращі підприємства з сучасними інноваційними виробничими технологіями.

  Тільки в тісному партнерстві з роботодавцями стає можливим ефективно реалізувати основну функцію коледжу – забезпечення ринку праці висококваліфікованими конкурентноспроможними фахівцями. Основними формами такого співробітництва є укладання договорів на проходження виробничої практики, сприяння працевлаштуванню випускників, проведення виробничих екскусій, практичних тренінгів, семінарів та майстер-класів для студентів і викладачів.

       В коледжі створюються умови для реалізації здібностей, інтелектуального та творчого потенціалу молоді,  для цікавого дозвілля , розвитку особистісних якостей, розкриття талантів і творчих здібностей студентів.

     Студенти технікуму є постійними учасниками, лауреатами та дипломантами Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Софіївські зорі», обласного міжвузівського огляду-конкурсу художньої самодіяльності «Студентська весна», регіонального конкурсу «Кращий студент року»,  Всеукраїнського конкурсу «Краща аграрна практика», обласного конкурсу «Сучасний вектор Житомирщини», Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.  Кожен студент може відчути власну перспективу, зрозуміти й реалізувати своє «я» – як індивідуальне, так і колективне.    

       У технікумі працює досвідчений та творчий педагогічний колектив однодумців, з величезним талантом і безмежною любов’ю до своєї праці та до своїх вихованців.    Творча атмосфера в навчальному процесі базується на принципах педагогічної взаємодії, творчості, співробітництва. Це створює ситуацію успіху для кожного студента, а їхнє професійне зростання забезпечує розвиток індивідуальних особливостей та можливостей.        

  Розвиваючись впевненими, життєстверджуючими кроками, коледж приваблює молодь оновленими аудиторіями, сучасними методиками та технологіями навчання, а найголовніше – висококваліфікованими викладачами-професіоналами, які передають молоді великий багаж знань та життєвий професійний досвід.

      Навчально-виховний процес в коледжі забезпечують 55 педагогічних працівників, з них:  11 викладачів-методистів, 43  викладачі вищої категорії.

              Педагогічний колектив коледжу – це команда викладачів-однодумців та опонентів, що вирізняються високою професійною майстерністю та педагогічною творчістю.   Спільними зусиллями вони зміцнюють імідж коледжу, працюють творчо і наполегливо, віддають улюбленій справі весь свій досвід, знання, педагогічну майстерність і мудрість,  несуть світло, добро, любов у серця підростаючого покоління.

Кожен день нашої історії – це напружена, невтомна, самовіддана праця, енергія, втілення задумів і постійна турбота про всебічний розвиток молоді.

       Літопис багатої та яскравої 100-літньої історії Новочорторийського технолого-економічного фахового коледжу закінчився, а попереду – нові і важливі завдання у шляхетній справі навчання та виховання фахівців нової формації, нові сторінки історії… а в них – нові події, факти, люди.

  Сьогодні коледж впевнено пише свою історію з вірою в майбутнє, зберігаючи кращі традиції і самобутність колективу.

    Бажаємо  процвітання та розвитку нашому навчальному закладу, а всім, чиє життя так чи інакше переплелося з ним, щастя, добра, миру і благополуччя, невичерпної енергії та молодості душі, твердості духу і далекоглядності у задумах, нових перемог на благо України!. Нехай ніколи не залишає вас оптимізм і творча наснага, здійсняться всі ваші мрії і сподівання, а кожен день приносить радість, душевну гармонію і людську вдячність!

Хай множиться слава твоя, величного і творчого довголіття, рідний коледжу!

З історії коледжу розмову почнемо

Бо дуже цікаві його сторінки.

Давайте всі разом сьогодні збагнемо,

Якими ж були ті далекі роки!

Історія жива конкретно в людях,

У нас у всіх і в кожнім зокрема.

І поки серце небайдуже б’ється в грудях

Рокам і людям забуття нема!

Як шкода, що вони не Боги,

Не вічні їх земні дороги

І відліта душа – лелека

Увись… незвідано, далеко.

Як жаль… Та цього не змінити,

Їх вже нема, а нам ще жити

Й тремтіти спогадом щемливим,

Які ж вони були красиві.

У коледжі, немов чудовий сон,

                          Роки навчання пролітають звично.

                          Студенти з часом перевірили закон –

                          В житті минає все,

                          Освіта – вічна!

                            І хай завжди у рідний коледж

                           Приводить нас дорога повсякчас,

                           Щоб повторити вкотре вже не раз –

                           В житті минає все,

                           Освіта – вічна!!!

                        Тобі, наш коледже, бажаєм щиро та уклінно

                        Зустріти  і двохсотий ювілей!

                        Зорій яскраво, гордо і незмінно.

                        Плекай щодня на славу України

                        Достойних – з гордим іменем – людей!